Έχασε απο τον Άρη η Δόξα Λευκάδας
PDF Εκτύπωση E-mail
Σάββατο, 11 Μάρτιος 2017
Συντάχθηκε απο τον/την Studio Lefkatas 90,5 FM

Μπορεί να έπαιζε τραυματίας και μάλιστα με νάρθηκα, ωστόσο ο Βασίλης Καββαδάς οδήγησε τον Άρη στη νίκη με 78-70 επί της ουραγού Δόξας Λευκάδας και πλέον βρίσκεται στην τέταρτη θέση.

Πιο συγκεκριμένα ο Έλληνας σέντερ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των «κίτρινων», ενώ από 10 πόντους σημείωσαν οι Κάμινγκς και Γιάνκοβιτς.

Ο Άλεξ Χάρις με 17 και ο Ιβάν Μάρας με 16 πόντους ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους, με τους οποίους δεν αγωνίστηκε ο νεοαποκτηθείς Ντόουελ.

Να τονιστεί πως οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, αφού ήταν πίσω στο σκορ ακόμα και με 10 (19-29), ενώ το ημίχρονο τους βρήκε στο -5 (37-42).

Τότε ο Άρης αποφάσισε να παίξει άμυνα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και το επί μέρους 28-10 έφερε τούμπα το ματς, με τους νεοφώτιστους να χάνουν την ψυχραιμία τους και να δέχονται δύο τεχνικές ποινές. Οι «κίτρινοι» έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση φτάνοντας στο 70-53 με καλάθι του Φλιώνη στις αρχές της τέταρτης περιόδου και παρότι η Δόξα μείωσε στους οκτώ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (72-64) δεν απείλησε με ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 37-42, 65-52, 78-70.

πηγη: filathlos.gr

FAIL (the browser should render some flash content, not this).